• İLGİSİZ EBEVEYNLER İÇİN HAPİS CEZASI

Avukat Mehmet Harun ELÇİ emsal teşkil edebilecek dava ile ilgili şu bilgileri verdi:


"Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülükler sadece maddi anlamda değildir. Ebeveynlerin aynı zamanda manevi anlamda da yükümlülükleri söz konusudur. Bu kapsamda müşterek çocuklara bakım, eğitim, sağlık gibi konularda destek olmak zorundalar. Ebeveynler, bu konudaki yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde ceza kanunu anlamında da yerine göre suç işleyebilmekteler. Müvekkilim Aysel Şimşek, eski eşinin kalp nakli bekleyen çocuklarıyla yeterince ilgilenmemesi, hatta hiç ziyaretine gitmemesi üzerine müracaatta bulundu. Biz de savcılığa hazırladığımız dosya ile birlikte ceza kanunu kapsamında aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğü yerine getirmeyen eski eşi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Savcılık makamı da iddianame düzenleyerek ilgili şahıs hakkında asliye ceza mahkemesinde dava açtı. Bu hususun, aile hukukundan kaynaklı yükümlülüğü yerine getirmeyen ebeveynler bakımından emsal teşkil edeceği kanaatindeyiz."

[…]

Devamını Oku›
 • TÜRK VATANDAŞI HIRVATİSTANDA İŞKENCE GÖRDÜ

Fransa'da yaşayan Türk vatandaşı K.K. adlı müteahhidin, Türkiye'ye gelmek isterken gözaltına alındığı Hırvatistan'da işkence gördüğü iddia edildi. 

Müvekkilinin 8 Mart'ta, otomobiliyle Marsilya'dan İzmir'e gelmek için yola çıkarken Hırvat polisi tarafından gözaltına alındığını belirten Avukat Mehmet Harun Elçi, "Müvekkilim Osijek Cezaevi'ne konularak burada ağır işkence gördü. Duyma yetisini kaybetti, dişleri kırıldı. Müvekkilimin Türkiye'de işlediği bir suçtan dolayı hakkında kesinleşmiş 3 yıl 8 ay 10 gün hapis cezası bulunuyordu. Bu nedenle gözaltına alındı. Ancak 15 gün içinde Türkiye'ye iade edilmesi gerekmesine rağmen bu yapılmadı. Tüm resmi makamlara başvurduk hukuki işlemlerimiz sürüyor" dedi.

[…]

Devamını Oku›
 • DOKTOR HATASI (MALPRAKTİS) NEDENİYLE TAZMİNAT DAVASI

İzmir’de yaşayan üç çocuk annesi kadının, iddiaya göre tüp bağlatma ameliyatı sırasında ince bağırsağı delindi. Şikayetlerini doktorlara söylemesine rağmen üç gün boyunca müdahale edilmediğini öne süren kadın, kendi isteği ile ameliyat olduğu hastaneden ayrılarak özel bir hastaneye başvurdu. Hayati riski bulunan kadın apar topar ameliyata alınırken, uzun süren tedavi süreci sonrası yaşama tutundu.

“Ciddi ihmal var”
Aysel Kaya’nın avukatı Mehmet Harun Elçi ise şöyle konuştu:

“Devlet hastanesinde yapılan müdahalede müvekkilimin bağırsağı delinmiş, bağırsağında yer alan sıvılar vücuduna yayılmış ve kendisini zehirlemiş. Hastanenin ciddi bir ihmali söz konusu. Hekimlerin operasyon sonrasında müvekkilim rahatsızlığını dile getirmesine rağmen bu durumu göz önüne almamalarının iki ayrı suç teşkil ettiği kanaatindeyiz. Konuyla ilgili hem adli hem de idari soruşturma yapılması bakımından gerekli mercilere başvurumuzu yaptık. Aynı zamanda müvekkilimin tazminat haklarının korunması bakımından dava açma hazırlığı içerisindeyiz. Sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Müvekkilimin ciddi bir ekonomik zararı da var. Özel hastanede yaklaşık 50 bin liralık bir masraf yapıldı. Buna ilişkin taleplerimiz de davamızda olacak.”

[…]

Devamını Oku›
 • DÜĞÜN ve NİŞAN ORGANİZASYONLARINDA ÜCRET İADESİ HAKKI UYARISI

Düğün ve nişan organizasyonları için salon sahiplerine ödeme yapan ancak corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle etkinliği iptal etmek zorunda olan tüketicilerin haklarını anlatan Avukat Mehmet Harun Elçi, “Tüketiciler, salon etkinliği için yapmış oldukları ödemelerin kesintisiz şekilde kendilerine iadesini talep edebilecekleri gibi henüz ödenmemiş taksitler söz konusu ise ilgili ödemeleri de yapmaktan imtina edebilirler” dedi.

[…]

Devamını Oku›
 • DOLANDIRICILIK ve GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMA (Kesin dönüş yapan gurbetçiye akılalmaz dolandırıcılık)

Yunanistan’dan İzmir’e kesin dönüş yapan Naciye Özeren (67), showroomda sergilemesi amacıyla jet ski, sürat teknesi, balıkçı teknesi ve iki deniz aracı motorunu A.B.’ye tutanak karşılığında teslim etti. Araçlarının durumunu öğrenmek için uzun uğraşlar sonucunda şahsa ulaşabilen Özeren, bu kez de “Balıkçı teknesi dışındaki tüm araçları çaldırdım” cevabını aldı. Yüz binlerce lira değerindeki araçlarının göçmen kaçakçılığında kullanılabileceğinden endişe eden Özeren, olay hakkında avukatı Mehmet Harun ELÇİ aracılığı ile hukuki işlem başlattı.

[…]

Devamını Oku›
 • DOKTOR İHMALİ TAZMİNAT DAVASI

Vücudunda tel unutuldu!

İzmir’de böbrek ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede, böbrek taşını çıkartmak için uygulanan kateterin teli böbreğinde unutulan 58 yaşındaki Yıldız Sessiz Aslım, 5 yıl yaklaşık 50 santimlik telle yaşadı. Durumun başka bir hastanede fark edilmesiyle hemen operasyona alınan talihsiz kadın, böbreğinin yüzde 80’lik kısmını kaybettiğini belirterek dava açacağını söyledi.

[…]

Devamını Oku›
 • ENGELLİLER İÇİN ÖTV İNDİRİMİ İLE ARAÇ ALMA KONUSUNDA

İzmir’de engelli kardeşi için özel tüketim vergisi (ÖTV) indiriminden yararlanarak 0 kilometre yeni bir araç almak isteyen kişinin talebi yerel mahkeme tarafından çeşitli gerekçelerle reddedildi.

Av. Mehmet Harun ELÇİ tarafından mahkeme kararı Anayasa Mahkemesi'ne taşınarak yerel mahkeme kararının hukuka aykırı olduğu kabul edildi ve yargılamanın yeniden yapılmasına karar verilerek Engelli Birey için ÖTV indiriminden faydalanmak sureti ile araç alımının önü açıldı.

[…]

Devamını Oku›
 • Av. MEHMET HARUN ELÇİ PANELİST OLARAK

Madde bağımlılığının engellenmesine ilişkin panellerin ilki Buca Çamlık İlköğretim Okulu'nda öğrenci velilerine yönelik olarak düzenlendi. Panele; Gazeteci-Yazar Mustafa Metin Yardımcı, Avukat Mehmet Harun Elçi, Madde Bağımlılığı Uzmanı Arzu Ekinci ve Uzman Naci Aslan katıldı. Panelin sunumunu Ege Bölgesi Ağrılılar Birliği Genel Başkan Vekili Sabahattin Elçi yaparken, velilerin yoğun katılımı dikkat çekti.

[…]

Devamını Oku›
 • ERKEK ŞİDDETİNDEN YÜZÜNÜ DEĞİŞTİREREK KURTULACAK

İzmir’de, üniversite öğrencisi genç kadın, eski erkek arkadaşının şiddet ve tehditlerinden korunmak için yüzünü, kimlik bilgilerini ve öğrenim gördüğü üniversiteyi Türkiye’de ilk kez verilen kararla süresiz olarak değiştirecek.

[…]

Devamını Oku›
 • CEZAEVİNDE AÇ SUSUZ

Avukat Mehmet Harun Elçi konuyla ilgili şunları söyledi: “Kendisi durumdan şikayetçi. Yasal haklarını aramak istiyor. Biz de gerekli yasal işlemleri yapacağız. İnsan sadece maddi değil manevi bir varlık. Dolayısıyla böyle bir süreçten manevi olarak zarar gördüğü şüphesiz. İçinde bulunduğu manevi sıkıntı nedeniyle tazminat haklarımız da tabii ki saklıdır. Hücre cezasını gerektiren bir durum olup olmadığına dair bize ya da müvekkile bildirilmiş bir tespit bulunmamaktadır. Konu için idari karar alınması ve resmiyete bağlanması gerekiyor."

[…]

Devamını Oku›
 • RAKİP DAVULCULAR MUHTARIN BURNUNU KIRDILAR

Orhan Kaya’nın avukatı Avukat Mehmet Harun Elçi ise olayla ilgili şöyle konuştu: “İlgililer hakkında soruşturulma başlatılmış durumda. Sürecin yasal takipçisi olacağız. Türkiye’de Ramazan davulculuğu konusunda genel bir düzenleme söz konusu değil. Bazı belediyeler ve kaymakamlıklar konuya ilişkin sertifika programı uyguluyor ancak bu da zorunlu değil. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Aksi halde uygulamada ehil olmayan kimseler tarafından bu tip sorunlar çıkartılabilmekte ve mağduriyetler yaşanabilmektedir."  

[…]

Devamını Oku›
 • FİRARİ SANIKLAR

Avukat Mehmet Harun Elçi, firari sanıklar hakkında şu ifadeleri kullandı: “Firari sanıklar bakımından yasal tanım Ceza Muhakemesi Kanununda yer almaktadır. Bu kapsamda “hakkındaki kovuşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacıyla yurt içinde saklanan veya yabancı ülkede bulunan ve bu nedenle mahkeme tarafından kendisine ulaşılamayan kişiye ‘kaçak’ denir’ şeklinde tanımlama yapılmıştır.

[…]

Devamını Oku›
 • KADINA YÖNELİK ŞİDDET RÖPORTAJI

Son çaresi buydu
Henüz 20 yaşındaki genç kız, erkek arkadaşının şiddetinden kurtulmak için "ameliyatla yüzünü" değiştirecek. "Türkiye'de ilk kez" bu kararı aldıran avukat Mehmet Harun Elçi, genç kızın dramını anlattı, "Yapacağı başka bir şey yoktu" dedi...

[…]

Devamını Oku›
 • EMSAL KARAR: EHLİYETSİZ SÜRÜCÜ TAZMİNAT ÖDEMEDİ

İZMİR'de, sigorta şirketinin, müşterisi Esengül G.'nin otomobiliyle çarpıp yaralanmasına neden olduğu ehliyetsiz motosiklet sürücüsü Abdül A.'dan istediği zarar tazminatı için İl Hakem Heyeti'nden emsal karar çıktı.

Hakem heyeti, Av. Mehmet Harun ELÇİ'nin savunması doğrultusunda Abdül A.'nın kazada kusuru bulunmadığını, bu nedenle de ehliyetsiz olmasının kazada kusur sayılamayacağına hükmederek tazminat istemini reddetti. 

[…]

Devamını Oku›
 • BİNLERCE MAHKUM TAHLİYE BEKLİYOR

Avukat Mehmet Harun Elçi, 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 32. maddesi kapsamında cezaevinden on binlerce mahkumun tahliye edilmesinin beklendiğini ancak düzenlemenin ifade edilişinden kaynaklanan sorun nedeniyle tahliyesi gerektiği halde cezaevinde bulunan binlerce mahkum olduğunu söyledi.

[…]

Devamını Oku›
 • Av. MEHMET HARUN ELÇİ İLE KEYİFLİ BİR RÖPORTAJ

Bu sayımızda İzmir Barosu avukatlarından Av. Mehmet Harun Elçi ile Bayraklı’ daki ofisinde keyifli bir röportaj kaydettik. Aynı zamanda sohbet havasında geçen görüşmemizde Av. Mehmet Harun Elçi ile eğitimden barış sürecine kadar birçok konuda mülakat yapma imkânı bulduk.

[…]

Devamını Oku›